Snoubit osobní a profesní život není na vysokých postech výzva jen pro ženy, ale také pro muže. Ti se navíc mnohem více obávají selhání.
Článek v sekci: Byznys koučinkGenerální ředitel, který vede svůj tým k úspěchu, manžel nezanedbávající svou ženu, a ještě k tomu otec, jehož tvář znají jeho děti. Snoubit pracovní a osobní život při zastávání vysokých postů není těžké jen pro ženy, ale také pro muže. S čím se vrcholoví manažeři potýkají vysvětluje Petr Joukl, byznys kouč manažerů a majitelů firem ze společnosti Business Touch.
Rovnováha pracovního a rodinného života
S jakými nesnázemi a problémy za vámi nejčastěji přicházejí vrcholoví manažeři k byznys koučovi?
Jaké situace nejčastěji řeší byznys kouč s klienty? Jedním z nejčastějších problémů je, že se jim dlouhodobě nedaří vyřešit opakující se problémy – třeba nefungující komunikaci nebo konflikty v týmu. Chtějí je ovšem zvládnout sami, ale vnímají určitá rizika a hledají hlavně podporu, průvodce, byznys kouče – někoho, s kým mohou konzultovat své představy, jak na to. Dalším důvodem bývají pochybnosti před kroky do neznáma, nejistota před neobvyklými výzvami. Může se jednat například o generační výměnu, změnu vlastníka nebo prosazení nové firemní strategie. Všichni někdy potřebujeme překonat nejistotu, potvrdit si ten správný směr. A občas máme dojem, že se ztrácíme. Není problém, že momentálně vše nejde podle představ. Ten, kdo dlouhodobě působí v byznysu, je zvyklý na střídající se období úspěchu i neúspěchu. Důležité je neztratit vůli prát se s tím, co přichází a udržet si vlastní vizi. „Zatímco ženy se často musí vyrovnávat s podceňováním, pro muže může být stresující obava z nedostatečné razantnosti a ze selhání,“ říká byznys kouč.
Jak se liší očekávání od mužů a žen na vysokých pozicích?
V případě mužů máme tendenci tolerovat například jejich příliš direktivní styl nebo nepřiměřeně riskantní rozhodování. Spíše přehlížíme jejich neschopnost orientovat se ve vztazích, empaticky naslouchat a podobně. Naopak nedostatek sebejistoty a rozhodnosti se neodpouští. Muži proto čelí jiným nárokům, a to ve výsledku opět vede k posilování ustálených názorů a předsudků. Zatímco ženy se často musí vyrovnávat s podceňováním, pro muže může být stresující obava z nedostatečné razantnosti a z vlastního selhání.
Je pro takové muže stejně komplikovaný úkol sladit osobní a profesní život jako je tomu v případě žen na vysokých pozicích?
Nalézání rovnováhy mezi profesním a osobním životem je dlouhodobým cílem každého z nás, bez ohledu na pohlaví. Často se mluví o problémech naplňování těžko slučitelných rolí u žen, ale i muži jsou vystaveni různým protichůdným očekáváním. Lze vyhovět představám a být v práci i doma současně rozhodným vůdcem, chápavým a tolerantním partnerem? Rádcem, který ví, i tím, kdo dává prostor druhým, aby se mohli učit z vlastních chyb? To vše při odpovědnosti za výsledek společné práce, za splnění cílů i přání, při zachování zdrojů i udržení dobré nálady na palubě? Každý manažer se může dostat do situace, kdy jakákoli volba znamená, že v něčem nedostojí očekáváním.
Co s tím?
Důležitý je individuální kontext. Ten je vytvářen rolemi, které přijímáme a také kulturními vlivy. Jde především o očekávání druhých a stereotypy s tím spojené. Pro každého, kdo chce obstát, být úspěšným ve své profesi, ve vztazích, prostě ve všech klíčových rolích, je důležité hledat vyváženost. Jsem přesvědčen, že vše je o hledání správné míry – v práci i v životě. Pastí pro nás může být snaha naplnit všechna očekávání ostatních. Proto je důležité se v různých životních fázích zastavit a udělat si pořádek v tom, co je pro nás důležité – co nám stojí za to. To je spojené s naším vlastním systémem hodnot – kompasem, kterým se necháváme vést při vlastním rozhodování. Ať už v práci nebo v soukromí. Pokud se tímto kompasem přestáváme řídit, začneme ztrácet energii a trápíme se. Nejde primárně o to, kolik času tráví manažer v práci a kolik se svou rodinou, pokud vše funguje. Ovšem, pokud se nedaří nebo dostává negativní zpětnou vazbu, projeví se konflikt rolí a rovnováha je narušena.
Objevují se v současné době nějaké nové faktory, které vytváří na šéfy tlak?
Objevují a jsou spojené především s novými trendy, a to například sociálními sítěmi a nyní zejména umělou inteligencí. Využití těchto nástrojů je výzvou pro manažery na všech úrovních. Klade to nároky na jejich schopnosti. Neustále být na výši, rozšiřovat své znalosti, ovládnout tyto nové nástroje, umět je využít, a to dříve než ostatní. I to je důvod proč někteří manažeři hledají podporu. Mají pocit, že se „odpojují“, nedokážou udržet krok s těmi, kteří se novinek chytají a chtějí je okamžitě implementovat. Čelí požadavkům nové generace, novým nárokům a profesním prioritám specialistů, které přijímají do svých týmů. Někdy to ústí do vyjádření: „Já jim nerozumím“. Hodně se řeší otázky motivace, angažovanosti zaměstnanců a utváření silné firemní kultury. Z toho často vyplývá i potřeba změny manažerského stylu – to znamená vystoupit z komfortní zóny zvyku a osvojit si nový manažerský repertoár.
Vyzkoušejte, do čeho jdete!
Chcete změnu, ale nejste si jistí, jestli je byznys koučink ta správná cesta? Ozvěte se nám a domluvte si zkušební hodinu zdarma.
Publikováno v příloze MF dnes 12.4.2024. Odkaz